Wyszukaj w serwisie

Data dodania: 2016-10-19 19:36:02 Wersja do druku

Kamica nerkowa

Autor: sophia

Kamica nerkowa powodowana jest przez kamienie znajdujące się w nerkach. W nerkach wytrącają się sole mineralne lub organiczne, które łącząc się ze sobą tworzą kamienie. Dowiedz się więcej na temat tej nieprzyjemnej choroby.

 

Występują kamienie szczawianowe, fosforanowe i moczanowe. Najczęstrzym objawem jest ból w okolicy lędźwiowej. Jest to bardzo silny ból tzw. kolka nerkowa, która pojawia się nagle. Aby rozpoznać klinicznie atak kolki nerkowej robi się badania moczu, w którym zazwyczaj obecne są czerwone krwinki, USG oraz badanie radiologiczne układu moczowego. Zdarza się również, że kamica przechodzi bezobjawowo.
Przyczyną kamicy nerkowej są albo skłonności dziedziczne albo błedy w diecie. Zdarzają się również bakterie będące przyczyną tworzenia się kamieni (zmieniają odczyn moczu na zasadowy, w którym łatwiej wytrącają się sole wapnia) lub nadużywanie leków powodując alkalizacje moczu.

 

Kamica fosforanowa
Najczęściej przyczyną są zakażenia układu moczowego bakteriami wytwarzającymi ureazę, czyli Proteus, Klebsiella i Pseudomonas. Ureaza to rozkładanie mocznika do amoniaku i wywoływanie alkalicznego odczynu moczu. Najważniejsze aby zadbać o zakwaszenie moczu oraz utrzymanie dużej czystości nerek zwłaszcza przez spożywanie wody. Nie powinno się przyjmować suplemen-tów w postaci wapnia.

 

Kamica szczawianowa
Przyczyną kamicy szczawianowej może być nadczynność przytarczyc, nadmierne wydalanie z organizmu wapnia, szczawianów i cytrynianów. W tym przypadku należy zwiększyć ilość wody spożywanej w ciągu dnia nawet do 4 litrów. Często również kamicy towarzyszy bakteria: odmie-niec pospolity (Proteus vulgaris). W diecie należy unikać spożywania szczawianów, ograniczyć szpinak, rabarbar, szczaw, cytryny, buraki, i przede wszystkim wykluczyć całkowicie herbatę czarną, czekoladę i kakao. Zalecane są drożdże, kiełki, jaja, chleb razowy, kasze, chude mięso, ryby, drób, ogórki, sałata, masło, cebula i owoce.

 

Kamica moczanowa
Kamica moczanowa rozwija się, gdy organizm produkuje nadmiar kwasu moczowego. Najłatwiej pozbyć się tego typu kamieni. Dieta musi służyć zmniejszeniu kwasowości moczu m.in. przez picie mleka, spożywanie dużej ilości owoców i warzyw. Odstawić należy mięso, kawę, czarną herbatę i kakao.

W każdym z rodzajów kamic dobrze jest zażywać magnez oraz uzupełniać witaminę B6.

Jeżeli cierpisz na kamicę możesz sprawdzić jak naturalnie pozbyć się kamieni z nerek.


 

Czytano 824 razy