Wyszukaj w serwisie

Data dodania: 2011-08-12 15:13:03 Wersja do druku

Jak przechowywać żywność?

Autor: fireadmin

Aby jedzenie było zdrowe i wartościowe powinno być odpowiednio przechowywane. Wysoka temperatura, światło i wilgoć nie są sprzymierzeńcami żywności. Zwłaszcza w letnie dni.

Wysoka temperatura jest pożywką dla chorobotwórczych bakterii, grzybów i pleśni. Najpopularniejsze są czarne pleśnie rozwijające się w wilgotnych, pozbawionych tlenu warunkach. Trudno ich nie zauważyć, gdyż tworzą czarną narośl na powierzchni. Ich zjedzenie może doprowadzić do zatrucia żołądkowego. Co gorsza niebezpieczne toksyny "osiedlają się" w wątrobie i innych tkankach, sprzyjając powstawaniu nowotworów - ostrzega Agnieszka Piskała, specjalista ds. żywienia z Nestle Polska.

 

Słońce niszczy witaminy

Przechowywanie niektórych warzyw i owoców w wysokiej temperaturze, np. w zamkniętych plastikowych torbach, czy pojemnikach, może sprzyjać rowojowi bakterii z rodziny śluzowców. A te powodują zaburzenia przewodu pokarmowego. Przede wszystkim trzeba dokładnie umyć warzywa i owoce. Również te, które obieramy ze skórki. Mimo, że niedostrzegalne gołym okiem, na ich powierzchni niejednokrotnie mogą znajdować się szczepy różnych drobnoustrojów.

Warzywa i owoce nie powinny być wystawione na słońce, bo światło niszczy zawarte w nich witaminy, np. witaminę C. Dodatkowo silne nasłonecznienie powoduje szybkie więdnięcie warzyw, szczególnie liściastych jak sałata, szpinak czy botwina.

Warzywa o dużej zawartości wody, takie jak ogórki, kalarepa, rzodkiewka i papryka, dobrze przechowuje się w lodówce. Powinny znaleźć się na jej najniższej półce lub w dolnym pojemniku.

Najlepiej, jeśli sałata, koperek, natka pietruszki będą owinięte w zwilżone wodą ręczniki kuchenne. Zanurzenie korzeni kopru czy natki w wodzie powinno przedłużyć ich żywotność - radzi Aknieszka Piskała.

Niewykorzystaną natkę lub koperek warto drobno posiekać i zamrozić w specjalnym plastikowym pojemniku. Dzięki temu zielenina się nie zmarnuje i może być doskonałym dodatkiem np. do zup.

 

Pomidory nie lubią lodówki

W chłodzie i wilgoci pomidory szybko tracą jędrność i zmieniają smak. Niedojrzałe lepiej trzymać w temperaturze pokojowej. Ważne, aby nie były wystawione bezpośrednio na słońce.

Warzywa okopowe, jak marchewka, pietruszka, seler, ziemniaki, lubią piwniczny chłód. Jeśli pomieszczenie jest dobrze osuszone, uchroni to warzywa przed kwitnięciem. Tych, które wypuściły już pędy nie powinno się jeść. - Podczas kiełkowania wytwarza się solanina, która jest substancją toksyczną powodującą zatrucia, biegunki, kolki, a nawet zaburzenia krążenia i oddychania - tłumaczy specjalistka ds. żywienia.

 

Umyj dopiero przed jedzeniem

Warzywa i owoce powinniśmy myć tuż przed spożyciem, a przechowywać w takiej postaci, w jakiej przynieśliśmy je do domu - radzi. Styczność z wodą powoduje bowiem, że tracą jędrność, szybciej puszczają soki i zaczynają gnić, czego przykładem może być sałata. Pozostawienie na dłuższy czas wcześniej umytych malin czy truskawek pozbawi je również aromatu.

Szczególną ostrożność należy  zachować w przypadku jagód. Ten owoc leśny narażony jest na zakażenie bąblowcem, którego nosicielami są m.in. lisy. Pasożyt po przedostaniu się do organizmu człowieka może wywołać poważne schorzenia. Dlatego borówki powinno się dokładnie umyć gorącą wodą.

 

Grzyby przetrzyj mokrą szmatką

Na kontakt z wodą źle reagują grzyby. Trzeba jak najszybciej przygotować z nich smaczne potrawy lub ususzyć albo zamrozić. Nie powinniśmy ich myć, gdyż błyskawicznie chłoną wodę, co skraca ich żywotność. By usunąć resztki igliwia i zabrudzenia, należy przetrzeć je mokrą szmatką - mówi Agnieszka Piskała.

 

Porady:

 • Trzymając jabłka z niedojrzałymi bananami, przyspieszamy dojrzewanie tych drugich.
 • Przechowywanie warzyw w sąsiedztwie selera spowoduje, że przejdą jego charakterystycznym zapachem.
 • Nie powinno się trzymać sałaty z ogórkiem czy rzotkiewką gdzyż "wyciągnie" z nich wodę
 • Aby zatrzymać smak, zapach i konsystencję truskawek i malin, warto je zamrozić. Owoce nie powinny leżeć w zamrażarce dłużej niż 10 miesięcy
 • Świeże maliny i truskawki powinno się zjeść w ciągu doby, bo szybko atakuje je szkodliwa dla zdrowia pleśń
 • Jeśli na produkcie pojawią sie ciemne plamy i śluzowaty nalot, to bezsprzecznie należy go wyrzucić
 • Zwiędnięte rzodkiewki odzyskają jędrność, jeśli zanurzymy je w zimnej wodzie
 • Śliwki mogą poleżeć w lodówce nawet kilka dni - pod warunkiem, że nie zostały wcześniej umyte. To samo dotyczy warzyw. Szpinak i sałata stracą jędrność, ale są bezpieczne do spożycia.
 • Warzywa korzeniowe możemy przechowywać kilka tygodni (w chłodnym, ale suchym miejscu). To samo dotyczy jabłek i gruszek.
 • Do pojemników próżniowych nie pakuj mięsa i wędlin, bo szybko zaatakują je bakterie beztlenowe.
 • Blanszowanie, czyli szybkie i krótkotrwałe zanurzanie we wrzątku lub przelanie gorąca wodą, uchroni fasolkę szparagową, brokuły i kalafior przed brunatnieniem.
 • Unikaj produktów pakowanych w folię, na której skropliła się woda.
 • Pamiętaj, że termin ważności odnosi się do produktów fabrycznie zamkniętych, po otwarciu należy je spożyć jak najszybciej.
Czytano 1402 razy
Źródło: Nowiny, 10.08.2011