Aby jedzenie było zdrowe i wartościowe powinno być odpowiednio przechowywane. Wysoka temperatura, światło i wilgoć nie są sprzymierzeńcami żywności. Zwłaszcza w letnie dni.
Wysoka temperatura jest pożywką dla chorobotwórczych bakterii, grzybów i pleśni. Najpopularniejsze są czarne pleśnie rozwijające się w wilgotnych, pozbawionych tlenu warunkach. Trudno ich nie zauważyć, gdyż tworzą czarną narośl na powierzchni. Ich zjedzenie może doprowadzić do zatrucia żołądkowego. Co gorsza niebezpieczne toksyny "osiedlają się" w wątrobie i innych tkankach, sprzyjając powstawaniu nowotworów - ostrzega Agnieszka Piskała, specjalista ds. żywienia z Nestle Polska.
Słońce niszczy witaminy
Przechowywanie niektórych warzyw i owoców w wysokiej temperaturze, np. w zamkniętych plastikowych torbach, czy pojemnikach, może sprzyjać rowojowi bakterii z rodziny śluzowców. A te powodują zaburzenia przewodu pokarmowego. Przede wszystkim trzeba dokładnie umyć warzywa i owoce. Również te, które obieramy ze skórki. Mimo, że niedostrzegalne gołym okiem, na ich powierzchni niejednokrotnie mogą znajdować się szczepy różnych drobnoustrojów.
Warzywa i owoce nie powinny być wystawione na słońce, bo światło niszczy zawarte w nich witaminy, np. witaminę C. Dodatkowo silne nasłonecznienie powoduje szybkie więdnięcie warzyw, szczególnie liściastych jak sałata, szpinak czy botwina.
Warzywa o dużej zawartości wody, takie jak ogórki, kalarepa, rzodkiewka i papryka, dobrze przechowuje się w lodówce. Powinny znaleźć się na jej najniższej półce lub w dolnym pojemniku.
Najlepiej, jeśli sałata, koperek, natka pietruszki będą owinięte w zwilżone wodą ręczniki kuchenne. Zanurzenie korzeni kopru czy natki w wodzie powinno przedłużyć ich żywotność - radzi Aknieszka Piskała.
Niewykorzystaną natkę lub koperek warto drobno posiekać i zamrozić w specjalnym plastikowym pojemniku. Dzięki temu zielenina się nie zmarnuje i może być doskonałym dodatkiem np. do zup.
Pomidory nie lubią lodówki
W chłodzie i wilgoci pomidory szybko tracą jędrność i zmieniają smak. Niedojrzałe lepiej trzymać w temperaturze pokojowej. Ważne, aby nie były wystawione bezpośrednio na słońce.
Warzywa okopowe, jak marchewka, pietruszka, seler, ziemniaki, lubią piwniczny chłód. Jeśli pomieszczenie jest dobrze osuszone, uchroni to warzywa przed kwitnięciem. Tych, które wypuściły już pędy nie powinno się jeść. - Podczas kiełkowania wytwarza się solanina, która jest substancją toksyczną powodującą zatrucia, biegunki, kolki, a nawet zaburzenia krążenia i oddychania - tłumaczy specjalistka ds. żywienia.
Umyj dopiero przed jedzeniem
Warzywa i owoce powinniśmy myć tuż przed spożyciem, a przechowywać w takiej postaci, w jakiej przynieśliśmy je do domu - radzi. Styczność z wodą powoduje bowiem, że tracą jędrność, szybciej puszczają soki i zaczynają gnić, czego przykładem może być sałata. Pozostawienie na dłuższy czas wcześniej umytych malin czy truskawek pozbawi je również aromatu.
Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku jagód. Ten owoc leśny narażony jest na zakażenie bąblowcem, którego nosicielami są m.in. lisy. Pasożyt po przedostaniu się do organizmu człowieka może wywołać poważne schorzenia. Dlatego borówki powinno się dokładnie umyć gorącą wodą.
Grzyby przetrzyj mokrą szmatką
Na kontakt z wodą źle reagują grzyby. Trzeba jak najszybciej przygotować z nich smaczne potrawy lub ususzyć albo zamrozić. Nie powinniśmy ich myć, gdyż błyskawicznie chłoną wodę, co skraca ich żywotność. By usunąć resztki igliwia i zabrudzenia, należy przetrzeć je mokrą szmatką - mówi Agnieszka Piskała.
Porady: