Wyszukaj w serwisie

Data dodania: 2015-04-08 22:11:33 Wersja do druku

Jaką witaminę C wybrać?

Autor: fireadmin

Na Polskim rynku dostępnych jest wiele preparatów zawierających witaminę C. Niejednokrotnie mamy problem z wybraniem dawki i rodzaju witaminy C. W tym artykule postaramy się przedstawić kilka interesujących pozycji z zakresu syntetycznej witaminy C.

W artykule skupimy się na wyższych dawkach witaminy C w przedziale od 500 mg wzwyż, gdyż niższe (np. 100 mg) przeważnie mają bardzo mały wpływ na nasze zdrowie. Na rynku można znaleźć kilka form witaminy C. Najpopularniejsze z nich to witamina PureWay-C® (metabolity tłuszczowe witaminy C), kwas askorbinowy (podstawowa wersja witaminy C, najbardziej dostępna), askorbinian wapnia/sodu/magnezu oraz Ester-C® (dehydroksyaskorbinian wapnia).

 

Witamina C w postaci PureWay-C

Została odkryta przez dra Pedro Perez z Innovation Labolatories w USA, Miami. Jest to mieszanka tłuszczowych metabolitów witaminy C. Wg badań wykazano, że PureWay-C ma wysoką aktywności antyoksydacyjną oraz dobrą wchłanialność w odniesieniu do samodzielnej formy kwasu askorbinowego. Ponadto jest wzbogacona bioflawonidami cytrusowymi.


Witamina C w postaci Ester-C

Jest to witamina w formie askrobinianu wapnia, bardziej przyjaznego dla żołądka, głównie w przypadku zażywania dużej dawki witaminy C. Polecana również w przypadku nadwrażliwości jelita i żołądka. Witamina C w formie askorbinianu wapnia to kwas askorbinowy buforowany węglanem wapnia, dzięki czemu odczyn jego kwasowości jest mniejszy niż czystego kwasu askorbinowego. Buforowane witaminy C (wapniem, magnezem, sodem) są gorzej wchłaniane przez nasz organizm.


Witamina C w postaci kwasu askorbinowego

Podstawowa wersja syntetycznnej witaminy C. Dostępna w sklepach w proszu lub tabletkach. Lepiej przyswajalna jeżeli zawiera dodatkowo bioflawonoidy.

 

OLIMP LABS Gold-Vit C 1000 mg - 30 kapsułek

Firma OLIMP oferuje opatentowaną formę witaminy C (PureWay-C®)  - mikrokapsułkowany kompleks kwasu L-askorbinowego i naturalnych wosków roślinnych (tłuszczowych metabolitów). Formuła ta jest przyjazna dla żołądka oraz dodatkowo wzbogacona bioflawonoidami cytrusowymi.

Skład: mikrokapsułkowany kwas L-askorbinowy [PureWay-C®] (wit.C), bioflawonoidy cytrusowe, sole magnezowe kwasów tłuszczowych – substancja przeciwzbrylająca, celuloza mikrokrystaliczna – substancja wypełniająca, kapsułka (żelatyna – składnik otoczki, barwnik: E 171)

Koszt opakowania: ~ 19 zł

Koszt 1 grama witaminy C (wraz z substanacjami dodatkowymi) :  ~ 0,63 zł

Suplement możesz kupić tutaj: Gold-Vit C 1000mg Forte - witamina C

 

SWANSON Witamina C 1000 mg + Dzika róża - 90 kapsułek

Firma SWANSON oferuje witaminę C w formie kwasu askorbinowego w dawce 1000 mg w jednej kapsułce. Dodatkowo wzbogacona dziką różą 60 mg dzięki czemu jest lepiej przyswajalna.

Skład: kwas askorbinowy, dzika róża, otoczka kapsułki: żelatyna, substancja przeciwzbrylająca: stearynian magnezu.

Koszt opakowania: ~ 33 zł

Koszt 1 grama witaminy C (wraz z substancjami dodatkowymi) : ~ 0,36 zł

Suplement możesz kupić tutaj: SWANSON Witamina C 1000 mg

 

SOLGAR Ester C Plus 1000 mg - 30 tabletek
Preparat firmy Solgar zawiera 1000 mg witaminy C w postaci Ester C®. Preparat jest źródłem specjalnej formy witaminy C, która jest roz­puszczalna zarówno w wodzie, jak i tłuszczach. W swoim składzie zawie­ra również bioflawonoidy cytrusowe, dziką różę, rutynę i acerolę. Skład­niki te w sposób naturalny i aktywny potęgują działanie witaminy C. Ester C® jest opatentowany i zawiera aktywne metabolity witaminy C (kwas L-treonowy, L-lyksonowy i L-ksylonowy).

Skład: witamina C w formie askorbinianu wapnia, bioflawonoidy cytrusowy, acerola (sproszkowany ekstrakt (4:1)), dzika róża sproszkowana, rutyna, substancje wypełniające: fosforan dwuwapniowy, celuloza mikrokrystaliczna, hydroksypropyloceluloza, substancje przeciwzbrylające: dwutlenek krzemu, roślinny kwas stearynowy, roślinny stearynian magnez, guma celulozowa, substancja poślizgowa: hydroksypropylometyloceluloza, glicerol roślinny.

Koszt opakowania: ~ 68 zł

Koszt 1 grama witaminy C (wraz z substancjami dodatkowymi) : ~ 2,26 zł


FORMEDS F-Vit C 1000 - 90 g w proszku

Witamina C posiada konfigurację L, została otrzymana w drodze fermentacji i nie jest produkowana z GMO.

Skład: kwas L-askorbinowy

Koszt opakowania: ~ 20 zł

Koszt 1 grama witaminy C : ~ 0,22 zł

Suplement możesz kupić tutaj: Kwas askorbinowy

 

 

Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w kwas askorbinowy w proszku. Wtedy za pomocą zwykłej łyżeczki (najlepiej plastikowej) można rozpuszczać sobie proszek w wodzie lub soku (sok zawiera bioflawonoidy ułatwiające wchłanianie witaminy C). Dodatkową zaletą proszku jest brak substancji wypełniających, barwników i składników otoczki.

 

Najlepiej przyswajalną formą witaminy C jest oczywiście jej naturalna postać występująca najczęściej w owocach. Wtedy nawet mniejsza ilość witaminy C w miligramach ma dla organizmu większe znaczenie niż syntetyczna.

Zobacz przegląd preparatów zawierających naturalną witaminę C.

 

» Witamina C w postaci suplementu diety «

Czytano 1795 razy