Wyszukaj w serwisie

Lista najczęściej występujących pasożytów

Glista ludzka (Ascaris lumbricoides)
Najczęstsze drogi zakażenia: zjedzenie pokarmów zanieczyszczonych jajami glisty, nie dokładnie umyte warzywa i owoce, picie zanieczyszczonej wody. Możliwe jest też zakażenie przez kontakt z osobą, która na rękach przeniesie jaja glisty. Zdaża się również, że jaja przenoszone są na podeszwach butów do domu i znajdują się na podłodze. Jeżeli dziecko raczkuje lub bawi się na podłodze to jest możliwość zarażenia.
Miejsce bytowania: najczęściej jelito cienkie ale gista może się umiejscowić w każdym organie.
Objawy:
zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, nudności, wymioty, biegunka, osłabienie, brak apetytu, rozdrażnienie, trudności w zasypianiu, zawroty głowy. Może również wystąpić świąd skóry, pokrzywka, zapalenie spojówek i inne reakcje alergiczne. W przypadku dostania się do dróg żółciowych może wywołać ropień wątroby lub sepse, w przypadku dostania się do trzustki - ostre zapalenie trzustki.

Owsik ludzki (Enterobius vermicularis)
Najczęstsze drogi zakażenia: zjedzenie zakażonej żywności ale również przebywanie w miejscu, gdzie znajdują się jaja owsików, ze względu na to, że jaja owsików unoszą się wraz z kurzem, a do zarażenia może dojść w przypadku zaciągnięcia jaj przez nos.
Miejsce bytowania: jelito cienkie, jelito grube.
Objawy: nadpobudliwość, zgrzytanie zębami, niespokojny sen, podkrążone oczy, ból głowy, brak apetytu, bóle brzucha, anemia, zapalenie układu moczowego u kobiet, w końcowej fazie zakażenia: świąd w okolicach odbytu oraz wypryski w okolicach odbytu.

Włosogłówka (Trichuris trichiura)

Najczęstsze drogi zakażenia: spożycie niemytych pokarmów lub zanieczyszczonej wody.
Miejsce bytowania: jelito grube, jelito ślepe, wyrostek robaczkowy.
Objawy: w dużej mierze brak objawów. Sporadycznie bóle brzucha, anemia, pokrzywka, brak apetytu, osłabienie. U dzieci mogą wystąpić utraty przytomności, drgawki i zapalenie wyrostka robaczkowego.

Węgorek jelitowy (Strongyloides stercoralis)
Najczęstsze drogi zakażenia: larwa węgorka wnika przez skórę. Może powodować zaczerwienienie w miejscu dostania się do wnętrza organizmu. Larwy mogą przeniknąć przez skórę stóp, jak również w przypadku dotknięcia przez owada takiego jak muchy.

Miejsce bytowania: najczęściej układ pokarmowy człowieka. 
Objawy: jeżeli larwy zagnieżdżą się w układzie oddechowym to zapalenie oskrzeli i płuc, duszności. Jeżeli larwy zawędrują do jelit: bezsenność, rozdrażnienie, bóle brzucha, biegunka. Węgorek jelitowy może również dostać się do mózgu, nerek czy do serca.

Tęgoryjec dwunastnicy (Ancylostoma duodenale)
Najczęstsze drogi zakażenia: niemyte warzywa i owoce, brudne ręce. Pasożyt ten może również wnikać przez skórę, np. przenoszony przez muchy.
Miejsce bytowania: układ pokarmowy człowieka.
Objawy:
bóle brzucha, zapalenie dwunastnicy, zgaga, anemia. Objawy na skórze: rumień i swędzenie, bladość skóry, obrzęki twarzy i kończyn.

 

Włosień kręty (Trichnella spiralis)
Najczęstsze drogi zakażenia: spożycie zakażonego mięsa, najczęściej wieprzowina i dziczyzna.
Miejsce bytowania: może wystąpić w każdej części ciała, często w mięśniach i przeponie.
Objawy:
Odczyny alergiczne na skórze, łamanie w kościach, dreszcze, bóle stawów, podwyższona gorączka. Powoduje degradacje kości i ból mięśni.

Giardia lamblia
Najczęstsze drogi zakażenia: zjedzenie zanieczyszczonych pokarmów oraz stosunek płciowy analny.
Miejsce bytowania: jelita, drogi żółciowe i trzustka.
Objawy: Często zakażenie przebiega bezobjawowo. W przypadku nasilonej inwazji: zapalenie dróg żółciowych, podrażnienie trzustki, żółtaczka, bóle brzucha, biegunka.


Tasiemiec nieuzbrojony (Taenia saginatus)
Najczęstsze drogi zakażenia: spożycie wołowiny.
Miejsce bytowania: jelito cienkie.
Objawy: nudności, bóle brzucha, zgaga, biegunka na przemian z zaparciami, rozdrażnienie, brak apetytu lub wręcz przeciwnie, duży apetyt i przyrost masy ciała, anemia.

Tasiemiec uzbrojony (Taenia solium)
Najczęstsze drogi zakażenia: spożycie wieprzowiny.
Miejsce bytowania: jelito cienkie, natomiast wągry (larwy tasiemnca) mogą osiedlać się w różnych częściach ciała takich jak serce, mózg, gałka oczna, mięśnie.
Objawy: nudności, bóle brzucha, zgaga, biegunka na przemian z zaparciami, rozdrażnienie, brak apetytu i anemia. Wągry mogą powodować objawy w postaci zapalenia mięśni, zwyrodnień, zaniku gorsetu mięśniowego, wady serca, guzy tarczycy a nawet zanik wzroku (okres wylęgania może trwać nawet kilka lat).


Glista psia (Toxocara canis)
Najczęstsze drogi zakażenia: wyłącznie od psów. Jaja mogą znajdować się w glebie, piasku i na sierści psa.
Miejsce bytowania: zazwyczaj w obrębie wątroby i śledziony.
Objawy: bóle brzucha, trudności w oddychaniu, astma, powiększenie wątroby i śledziony. W przypadku zagnieżdżenia się larw w mózgu dochodzi do objawów neurologicznych. Zdażają się przypadki przejścia zarażenia glistą psią bezobjawo.

Bruzdogłowiec szeroki (Diphyllobothrium latum)
Najczęstsze drogi zakażenia: spożywanie surowej ryby, niedostatecznie ugotowanych owoców morza.
Miejsce bytowania: jelito cienkie.
Objawy: anemia, nudności, bóle brzucha, zgaga, biegunka, podkrążone oczy, osłabienie.

Przywra krwi (Schistosoma haematobium)
Najczęstsze drogi zakażenia: wypicie zakażonej wody, spożywanie nie dokładnie umytych warzyw i owoców, dotykanie ślimaków lądowych i wodnych
Miejsce bytowania: w zależności od rodzaju osobnika może się zagnieździć w jelicie, w drogach moczowych, wątrobie, drogach żółciowych.
Objawy: reakcje alergiczne na skórze, gorączka, dreszcze, łamanie w kościach, bóle mięśni, bóle brzucha, bóle głowy i bezsenność, zapalenie pęcherza moczowego, podwyższone ciśnienie krwi w płucach